PSOBLTA v Campden Hill LTC – 21 July 2018

PSOBLTA v Campden Hill LTC Won 4-0               PSOBLTA team: Marc Baghdadi, Jon Basell, Greg Caterer and Jack Thompson Campden Hill LTC team: Freddie Clamp, Harry Clifford, Ricardo Monti and Jon Simon PSOBLTA first pair: Marc Baghdadi and Greg Caterer beat Freddie Clamp and Harry Clifford 6-3, 1-6, 11-9 […]

PSOBLTA v St George’s Hill LTC – 14 July 2018

PSOBLTA v St George’s Hill LTC Lost 3-1               PSOBLTA team: Chris Clark, Jonathan Cooper, Brad Keenes and Tim Stotesbury St George’s Hill team: Marc Baghdadi, Jeremy Fleming, Chris Jenkins and George Robinson PSOBLTA first pair: Chris Clark and Jonathan Cooper lost to Marc Baghdadi and George Robinson 7-5, […]

2018 D’Abernon Cup – semi-final draw

The quarter-finals of the D’Abernon Cup have now been completed and the semi-finalists are now ready to play for their chance to play in the final at AELTC on Sunday, 9 September 2018. The semi-final draw is as follows: Old Reptonians (1) v Old Westminster KCS Old Boys v Old Reedonians (2) Old Reptonians and Old […]

PSOBLTA v The Roehampton Club – 10 June 2018

PSOBLTA v The Roehampton Club Won 3.5-0.5               PSOBLTA team: Andy Bray, Johnny Barr, Harry Burley and Tim Thomas The Roehampton Club team: Richard Ground, John Sinik, Fred Warneryd and Tim Webb PSOBLTA first pair: Harry Burley and Tim Thomas beat John Sinik and Fred Warneryd 6-1, 6-3 beat […]

PSOBLTA v Eton College – 5 June 2018

PSOBLTA v Eton College Drew 3-3               PSOBLTA team: Jon Basell, Adrian Blackman, Russell Dykes and Brad Keenes Eton College team: B Bachmann, G Carter, N Fuchs, L Manson, G Revelli and B Smith PSOBLTA first pair: Adrian Blackman and Russell Dykes lost to L Manson and B Smith […]

PSOBLTA v Oxford Penguins – 2 June 2018

PSOBLTA v Oxford Penguins Lost 2.5-1.5             PSOBLTA team: Tim Hartland, Brad Keenes, John Loosemore, Julian Pollard and John Taylor On 2 June 2018, there were two matches against Oxford, both fielding a splattering of Pubs members, but only one of which walked off with a winners garland. The IC […]

PSOBLTA v Cambridge Blues – 27 May 2018

PSOBLTA v Cambridge Blues Drew 6-6           PSOBLTA team: Greg Caterer, Alex Grocott, Dom Hemy, Vasya Kusmartsev, Jamie Muirhead, Finn Ranson and John Taylor (Doubles specialist) Always a treat to head to Cambridge and play on the excellent grass courts at Fenners and with the sun beating down on the courts, today […]

PSOBLTA v Imperial College London – 13 May 2018

PSOBLTA v Imperial College London Drew 2-2               PSOBLTA team: Jon Basell, Greg Caterer, Russell Dykes, Brad Keenes Imperial College London team: Craig Hawthorne, Ricardo Monti, James Marchant, Miha Zgubic PSOBLTA first pair: Greg Caterer and Russell Dykes beat James Marchant and Miha Zgubic 6-1, 6-2 beat Craig Hawthorne […]

PSOBLTA v Bromsgrove School – 5 May 2018

PSOBLTA v Bromsgrove School Won 4-0               PSOBLTA team: Jon Basell, Nick Grove, Nick Jones and Paul Siviter Bromsgrove team: Luke Lau, Kaluin Liu, Linus Tsao and Harrison Wright PSOBLTA first pair: Nick Grove and Paul Siviter beat Luke Lau and Harrison Wright 6-3, 6-3 beat Kaluin Liu and […]

2018 D’Abernon Cup – third qualifying event results

              Venue : David Lloyd Raynes Park Date : 22 April 2018 Teams : Bryanston / Eton / KCS Wimbledon / Uppingham / Winchester Referee : Johnny Barr In a fabulously competitive D’Abernon Cup qualifying event a strong KCS Old Boys team featuring the currently world ranked and fresh […]

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: